Bebeklerde Çölyak Hastalığı Belirtileri

Bebeklerde Çölyak Hastalığı Belirtileri

Bebeklerde Çölyak Hastalığı Belirtileri

Bebeklerde Çölyak Hastalığı Belirtileri

Bebeklerde çölyak hastalığı belirtileri ortaya çıkması durumunda yapılması gereken ilk şey doktor tarafından muayene edilmesidir. Çölyak hastalığı ömür boyu sürecek bir bağırsak sorununu teşkil ettiğinden dolayı erken teşhisin önemi çok büyüktür. Ayrıca çölyak hastalığının ilerleyen zamanlarda kemik erimesi, otizm ve kansızlık ile büyüme geriliği sorunlarına neden olmasından dolayı bebek iken sorunun kontrol altına alınması hastalıkları en başından engellemektedir.

Bebeklerde Görülmesi İhtimal Olan Belirtiler

Bebeklerde çölyak hastalığı belirtileri, bazılarında yoğun şekilde görünür iken bazı bebeklerde fazla dikkat edilmesi ile kendini göstermektedir. Bebekliğin ilk 6 ayında yalnızca anne sütü kullanılmasında kaynaklı olarak belirtileri gözlemlemek neredeyse imkânsızdır. Bebeklerin anne sütü harici ek gıda takviyesine başladıktan sonra belirtiler kendini göstermektedir. Ek gıda tüketilmesi ile ortaya çıkacak belirtiler şunlardır;

  • Bebeklerde uzun süre geçmeyen ishal rahatsızlığı,
  • Karın bölgelerinde sertleşme ve keskin ağrılar,
  • Uzun süre devam eden tuvalet ihtiyacını giderememe sıkıntısı,
  • Sürekli tekrarlayan kusma,
  • İştahında azalma ve buna bağlı olarak kilo kaybı yaşaması,
  • Akranlarına oranla gelişiminde geri kalma,
  • Büyük tuvaletinin yağlı olmasıdır.

Bebeklerde çölyak hastalığı belirtileri olması durumunda tanının kesin olarak konulması için doktorlar tarafından antikor testleri istenebilir. Testten çıkan sonuca göre bebeklerin beslenme şekli düzenlenmektedir.

Bebekleri Çölyak Hastalığından Korumak

Bebeklerde çölyak hastalığı belirtileri görünmesinin ardından konulan tanı sonrasında, bebeklerde hastalığın önlenmesi, ertelenmesi ve daha büyük sorunlara yol açmasının engellenmesi için yapılması gereken ilk şey anne sütü ile beslenmesidir. 12 aya kadar olan çocuklarda görülme ihtimali fazla olmasında dolayı bu süreyi anne sütü ile geçirmek çok önemlidir.

Anne sütünün yanı sıra ek gıdalara geçilmesi aşamasında içinde gluten barındırmayan mamaların tercih edilmesi gerekir. Ayrıca doktor kontrolü altında ilerlemek kaydı ile mineral ve vitamin desteği olacak mamalar kullanılabilir. Bebeklerde çölyak hastalığı belirtileri görünmesinin ardından beklerin beslendiği gıdalardan başlayarak, kullanılan her türlü malzemenin gluten içermediğine dikkat edilmelidir. Bebeklerin mamaları ve vitaminleri gluten içeren besinler ve kapların bulunduğu ortamlardan uzak muhafaza edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir