Çocuğu Çölyak Olanlar

Çocuğu Çölyak Olanlar

Çocuğu Çölyak Olanlar

Çocuğu Çölyak Olanlar

Çocuğu çölyak olanlar, hastalığın ilerlemesini önlemek ve yeni hastalıkların önüne geçmek için her zaman tedbirli olmalıdır. Anne ve babaların dikkatli davranması ve doktor kontrolüne bağlı kalması ile çocuklarda görülen çölyak hastalığı ileri safhalara ulaşmaz ya da ulaşma süresi geciktirilmektedir. Ayrıca çöl yak hastalığının neden olduğu kemik erimesi, otizm vb. hastalıklara yakalanma riski de en az seviyelere inmektedir.

Çocuğunda Çölyak Teşhisi Konulan Ebeveynlerin Yapması Gerekenler

Çocuğu çölyak olanlar, öncelikle çocuğunu doktor muayenesine sokarak her türlü işlevi doktor kontrolü altında yerine getirmelidir. Beslenme konusunda doktorun vermiş olduğu diyet programına harfiyen uymalıdır. Çocuklarının yiyecekleri başta olmak üzere kullandığı eşyalar ve temizlik ürünlerinin gluten barındırmadığına dikkat etmelidir. Her türlü ürünün içerik kontrolünü yaparak, azda olsa gluten barındıran ürünlerin kullanımını doktora sorarak gerçekleştirmelidir.

Çocuğu çölyak olanlar hastalığın çocuklar üzerinde yarattığı psikolojik etkilere göre davranmalı, onları hastalık hakkında bilgilendirmeli ve destek olduklarını hissettirmelidir. Gluten içeren gıdaları glutensiz ile aynı ortamda muhafaza etmemeli, yemek için kullanılan kaplardan glüteni iyice arındırmak adına detaylıca temizlemelidir.  Ev ve dış ortamlarda kendileri için yaptıkları seçimlerini çocukların hastalığına uygun olarak yapmalı, onları yalnız hissettirmemelidir. Kendileri ve diğer hastalar için duyarlı olmalarını sağlamalıdır.

Çocuğu Çölyak Olanların Gıda Seçimleri

Çocuğu çölyak olanlar beslenme konusunda çok seçici davranmalıdır. İçerisinde gluten bulunan buğday, arpa, çavdar ve bunlardan elde edilen ürünleri sofralarına getirmemelidirler. Çocuklarının sağlıklı beslenmesini sağlamak adına;

  • Taze sebze ve meyveler,
  • Az yağlı veya yağsız süt ve süt ürünleri,
  • Hayvansal iç yağlar ve ceviz, avokado, susam, badem ve saf zeytinyağı,
  • Her türlü kuru bakliyat çeşitleri,
  • Kırmızı et ve et ürünleri,
  • Balık, tavuk etleri ve bunlardan elde edilen ürünler,
  • İşlem görmemiş gıdalar,
  • Farklı işleme tabi olmayan, kurutulmuş baharatlar,
  • Kuru yemişler,
  • Patates, mısır, pirin. Ve bunlardan elde edilen un ile nişastalardır.

Çocuğu çölyak olanlar, kendilerinin de beslenme alışkanlıklarına dikkat etmelidir. Böylece çocuklarına manevi destek sağlamanın yanı sıra kendilerinin de sağlıklı bir birey olmalarını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir