Çocuklarda Çölyak Hastalığı Belirtileri

Çocuklarda Çölyak Hastalığı Belirtileri

Çocuklarda Çölyak Hastalığı Belirtileri

Çocuklarda Çölyak Hastalığı Belirtileri

Çocuklarda çölyak hastalığı belirtileri dikkatli bir gözlem sürecini gerektirmektedir. Hastalığın gösterdiği belirtiler ilerde karşılaşılacak sorunların başlamadan engellenmesi için önem arz etmektedir. Çölyak hastalığı ilerlemesi durumunda kişilerde kemik erimesi, kansızlık ve otizm semptomlarının artmasına neden olarak hastalığa açık hale gelmesine neden olmaktadır. Hastalığa karşı uygulanacak tedavi yöntemi başarısızlık ile sonuçlanmaktadır.

Hastalığın Çocuklarda Görülme Evreleri

Çocuklarda çölyak hastalığı belirtileri, çocukların bünyesinin gücüne göre düşük, orta ve yüksey düzey olarak farklılık göstermektedir. Bazı çocuklarda şiddetli geçen belirtiler bazılarında yok denecek kadar az olmaktadır. Yanıltıcı olmasının ortadan kaldırılması için hafif bile görünse şu belirtiler sonrasında doktora müracaat edilmelidir;

  • Uzun süren ishal ve kusma sorunları,
  • İştahsızlık, kilo kayıpları ve kilo lama konusunda zayıf kalma,
  • İştah gerilemesi,
  • Ciltte kızarıklık ve dökülmelere bağlı olan deri sorunları,
  • Diş ve diş minesinde görülen rahatsızlıklar,
  • Kemiklerin ve kasların zayıflaması, güçsüz duruma düşülmesi,
  • Aşırı yorgunluk hali,
  • Vücudunda yeteri kadar kan bulunmaması ve bunun getirdiği sorunlar,
  • Kaygı, depresif ruh, dikkat bozukluğu gibi psikolojik değişmelerdir.

Çocuklarda çölyak hastalığı belirtileri görülmesi durumunda doktorların kesin tanı koyması için gerekli olan antikor testleri uygulanmaktadır. Kesinleşen sonuçlar sonrasında doktor diyeti uygulanmaktadır.

Çocukların Hastalığa Karşı Beslenmesi

Çocuklarda çölyak hastalığı belirtileri sonrasında konulan teşhis ile zorlu bir süreç başlamaktadır. Verilen diyete ömür boyu uyulması, aksatılmaması gerekmektedir. Bu kapsamda çocuklara içerisinde gluten bulunan hiçbir gıda verilmemelidir. Gluten miktarları fazla olan şampuan, sıvı sabun ve temizlik malzemelerinden kesin olarak kaçınılmalıdır. Ayrıca vücudun ihtiyaçlarını karşılamak ve bünyeyi daha dirençli bir hale getirmek için doktorların kontrolünde, vitamin ve mineraller kullanılarak besin takviyesi de yapılabilir.

Çocuklarda çölyak hastalığı belirtileri ile ilgili olarak en büyük sorunluluk ebeveynlere düşmektedir. Çocukların gelişimi ve ergenlik dönemleri göz önüne alındığında anne ve babaların çocuklarını bu duruma psikolojik açıdan hazırlamaları, onlara her konuda destek olmaları gerekmektedir. Böylece çocukların hastalıklarının getirdiği olumsuzluklar etkisini kaybederek, sağlığına ve çevresine daha bilinçli bir çocuk haline gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir