Çölyak Testi Nasıl Yapılır?

Çölyak Testi Nasıl Yapılır?

Çölyak Testi Nasıl Yapılır?

Çölyak Testi Nasıl Yapılır?

Çölyak testi nasıl yapılır? Sorusuna alınacak cevap ile hastalığın teşhisinin konulması ve tedavi sürecine geçilmesi mümkün olmaktadır. Hastalığın aşamasını ön görmek ve uygulanacak tedavinin sıklığını belirlemek için testin önemi büyüktür. Hastalığın belirtileri görülmesi ya da şüphelenmesi durumunda doktora başvurularak testlerin yapılması sağlanmaktadır. Çıkabilecek sonuçlara göre uygun olan tedaviler başlatılmaktadır.

Çölyak Testleri Ve Yapılışı

Çölyak testi nasıl yapılır? Konusu doktorun önerileri doğrultusunda gerçekleşmektedir. Farklı çeşitleri bulunan testlerden doktorlar gerek gördüğü testi veya testleri yaptırmaktadır. Bu doğrultuda hastalığın tanısını doğrulamak için uygulanan test taktikleri;

  1. Doku transglutaminaz antikoru lgA testi,
  2. Anti endomisyum antikoru lgA testi

Bu testler doktor kontrolü içerisinde gerekli miktarda kan alınarak laboratuvar ortamında sonuçlanmaktadır. Belirlenen alt sınır ve üst sınır aralıkları çerçevesinde incelenerek doktorların vereceği karar ile hastalık tanısı konmaktadır.

Çölyak testi nasıl yapılır? İle alınan sonuçların kesinliğini sağlamak amacı ile doktorlar tarafından ince bağırsak üzerinde biyopsi yapılması istenmektedir. Böylece test sonuçlarındaki yanılmalar ortadan kalkarak hastalığın var olup olmadığı konusunda kesin tanı konmaktadır. Hastalığın ilerleme seviyesine uygun olan tedavi süreci başlatılarak doktorların kontrolü altında sürdürülmektedir.

Çölyak Testi Kimler İçin Uygulanmalıdır?

Çölyak testi nasıl yapılır? İle ilgili olarak bu teste kimlerin ihtiyacı olduğudur. Hastalığın belirtilerini gösteren kişilerin kesinlikle yaptırması gereken olan testlere, doktorların şüpheye düştüğü kişilerde eklenmektedir. Ayrıca genel kontrolü sağlamak adına;

  • 3 yaşından büyük çocuklar ve kendilerinden şüphelenen yetişkinler,
  • Anne, baba, kardeş ve çocuklarında çöl yak hastalığına rastlanmış kişiler,
  • Karaciğer rahatsızlığı bulunan kişiler,
  • Otoimmün tiroid hastalığı bulunan kişiler,
  • Diyabet hastalığı ile mücadele eden kişiler,
  • Down, turner ve Williams sendorumu var olan kişiler,
  • Çöl yak ile bağlantılı hastalığı bulunan kişiler gerekli olan testleri yaptırmalıdır.

Çölyak testi nasıl yapılır? Cevabı neticesinde tanı konmuş kişilerde hastalığın ilerlemesi önlenmektedir. Ayrıca ilerleyen zamanlarda hastalığın neden olacağı başka tür rahatsızlıklar kontrol altına alınarak en başından engellenmektedir. Çölyak testleri sonucunda uygulanacak tedavi yönteminin başarılı olma ihtimali yükselmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir