Fenilketonüri Tedavisi

Fenilketonüri Tedavisi

Fenilketonüri Tedavisi

Fenilketonüri Tedavisi

Fenilketonüri tedavisi hastalığın ileri boyutlara ulaşmasını önlemek, başka hastalıkların oluşumun önüne geçmek için uyulması gereken kurallardır. Fenilketonüri hastalığı fenilalanin adındaki proteinin eritilmemesi nedeni ile kandaki değerlerin yükselmesidir. Anne veya babadan genetik yollar ile geçen kalıtsal bir hastalık olan fenilketonüri, gerekli önlemlerin zamanında alınmaması sonucunda beyin fonksiyonlarına zarar vererek zekâ geriliği rahatsızlığına yol açmaktadır.

Hastalık İçin Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri

Fenilketonüri tedavisi, hastalığın ilk teşhisinin konulması ile birlikte başlamaktadır. Hastalığın değer aralığına göre doktor tarafında önerilen diyet programına eksiksiz uyulması gerekmektedir. En büyük tedavi yöntemi olan diyet için tüketilmemesi gereken yiyecekler şunlardır;

  • Buğday, arpa, çavdar ve bunlardan üretilen makarna, ekmek gibi ürünler,
  • Kırmızı et ve etten elde edilen sucuk, sosis, salam vb. ürünler,
  • Balık ve tavuk etleri ile elde edilen ürünleri,
  • Süt ve sütten elden edilen peynir, yoğurt gibi gıdalar,
  • Leblebi, badem, fındık, fıstık, ceviz, çekirdek,
  • Kuru fasulye, nohut, mercimek, barbunya, soya fasulyesi,
  • Aspartam oranı yüksek olan içecekler ve sakızlar,
  • Hazır sunulan atıştırmalıklardır.

Fenilketonüri tedavisi için diyet programına uyulmasının yanı sıra nötr amino asit besin takviyesi toz veya tablet durumunda alınarak kullanılmaktadır. Ayrıca sapropterin ilacı fenilalanin seviyesinde düşürücü etkileri olduğundan dolayı kullanımı doktorlar tarafından önerilebilir.

Hastalık Teşhisinden Sonra Yapılması Gerekenler

Feniketonüri tedavisi kapsamında hastalığa konulan teşhisin ardından, aile bireylerine çok iş düşmektedir. Bebek ve çocuklarda hastalığın tedavisi uygulaması esnasında kesinlikle fenilalanin değerleri olan gıdalar tüketilmemelidir. Anne sütünün yanı sıra ilaç tedavisi amacı ile kullanılan özel üretim mamalar kullanılmalıdır. Ailenin çocuklarına hastalık süresince destek olması, gereken bilgilendirmeye eksiksiz olarak yapması gerekmektedir.

Fenilketonüri tedavisi kapsamında sürekli olarak doktor gözetiminde olunmalıdır. Fenilalanin miktarı yok denecek kadar az olsa bile doktordan onay alınmadan hiçbir ürün kullanılmamalıdır. Gerekli durumlarda hastanın moralini yüksek tutmak adına beslenme şekilleri hastanın diyetine göre şekillenmelidir. Beyin gelişmesini 10 yıl içerisinde tamamladığından dolayı bu süre içerisinde her türlü kurala uyulmalı, sürekli doktor tarafından hastalığın gidişatı izlenmeli ve gereken yerlerde farklı müdahaleler yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir