Glutensiz Gevrekler

Glutensiz Gevrekler

Glutensiz Gevrekler

Glutensiz Gevrekler

Glutensiz gevrekler, normal veya ara öğün olarak kullanılmaktadır. isteğe göre dizi ya da film izlerken tam bir alternatif atıştırmalık olarak tüketilmektedir. Gluten içermeyen gevrekler normal gevreklerin bazı bünyeler üzerinde oluşturduğu olumsuz etkileri ortadan kaldırmaktadır. Gluten içeren gevrekler, sindirim sistemini bozmak konusunda ince bağırsaklarda bulunan villusları yok ederler ve böylece sıkıntılı bir süreç olan çöl yak hastalığına neden olur. Ayrıca içeriği itibari ile kemik erimesi, kansızlık, kısırlık ve çocukların gelişiminde bozukluk gibi hastalıklara yol açmaktadır. Gluten içeren gıdaların tüketilmesine son verilmemesi halinde ilerleyen zamanlarda ortaya çıkan hastalıkların tedavi süreci ya çok zor olur ya da tamamen ortadan kalkmaktadır. Telafisi mümkün olmayan kalıcı hasarlar bırakmaktadır.

Glutensiz Gevrekler Nasıl Kullanılır?

Glutensiz gevrekler, ister açlık hissi duyulduğunda ister vakit geçirmek için atıştırmalık arandığında kolay ve pratikliği ile hemen tüketime hazır hale getirilebilmektedir. Genel olarak paketlerin üzerinde kullanma talimatları yer almaktadır. Ayrıca gevrekler;

 • Kase içine alındıktan sonra içerisine süt, kefir ve yoğurt ilave edilerek tüketilebilir.
 • Kase içine gevrek ve taze meyve parçacıkları konulara tüketilmeye hazır hale getirilir.
 • İçerisine Gluten içermeyen unlar ile yapılmış karşımlar ilave edilerek tüketilebilir.
 • Bir çerez misali kase içinde seyir keyfi esnasında tüketilmektedir.

Glutensiz gevrekler, kullanılırken içerisine konulan her türlü malzemenin Gluten içermeyen gıdalar olduğuna dikkat edilmelidir. Aksa halde gevrekler fayda sağlamak yerine Gluten nedeniyle etkisi kaybeder ve daha kötü sonuçlara neden olmaktadır.

Glutensiz Gevrekler Nerelerde Satılmaktadır?

Yeme kültürü içerisinde son zamanlarda giren gevrekler ilk başlarda ulaşılması zor konumda bulunmaktaydı. Hatta çöl yak hastalığının varlığı ve gereksinimleri bilinmediğinden dolayı glutensiz gevrekler piyasalarda yok denecek kadar az bulunmaktaydı. İlerleyen zaman ve hastalığın tanımlanmasının ardından birçok Gluten içermeyen ürün satışı yapan mağaza faaliyete girmiştir. Ayrıca bütün marketler glutensiz gıdalar için ayrı bir reyon açarak sağlıklı yaşam konusunda adım atmıştır.

Her eve kolay ve hızlı bir şekilde giren online alışveriş sitelerinin de satışlara başlaması ile birlikte glutensiz gevreklere ulaşmak çok basit hale gelmiştir. İsteğe göre mağaza ve marketlerde ürünü inceleyerek hemen alabilir, isteğe göre internet siteleri üzerinde sipariş vererek adresinizde hızlı şekilde teslim alabilirsiniz.

Glutensiz Gevreklerin Faydalı Olması İçin Nasıl Olmalıdır?

Glutensiz gevrekler, çöl yak hastalığını önlenmesi ve tedavi edilmesi sürecinde etkinliği artırması için doktorlar tarafında önerilerek kullanılmaktadır. Bu süreçlerde beklenen sonucun elde edilmesini sağlamak için Gluten içermeyen gıdalar titizlik içerisinde seçilmeli ve tüketilmelidir. Bu nedenle gevreklerde olması gereken özellikler şunlardır;

 • Fenilanalin miktarı doktorların güvenle kullanılabileceğine onay vermiş olduğu ölçülerde olmalıdır.
 • Sağlığı tehlikeye düşürmeyecek oranda proteini azaltılarak üretilmiş olması gerekmektedir.
 • Üretim aşamasında içeriğinde Gluten bulunan yağların kullanılmamış olması gerekir.
 • İçeriğinde herhangi bir koruyucu ve renklendirici çok düşük miktarlarda olsa dahi bulunmamalıdır.
 • Ülke genelinde genel kabul görmüş kaliteli markalar tarafından ulusal ve uluslar arası kalite standartlarına ve Sağlık Bakanlığının belirlediği hijyen koşullarına uygun olarak üretilmiş olmalıdır.
 • Glutensiz gevrekler Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından onay alınarak üretilmiş olması gerekmektedir.
 • Üretim ve son tüketim tarihleri ambalaj üzerinde belirgin ve görülebilecek bir yerde olmalıdır.
 • İçeri itibari ile yaratacağı alerjik reaksiyonlar paket üzerinde yer almalıdır.
 • İçeriğinde işlenmiş ve dondurulmuş herhangi bir madde bulunmamalıdır.

Özellikleri taşıyan gevreklerin kullanılması herhangi bir sorun doğurmayacağı gibi, hastalığın tedavi sürecinde ise bir ilaç görevi görerek yardımcı olmaktadır.

Glutensiz Gevreklerin Zararları

Glutensiz gevrekler hastalıklar ile mücadele kapsamında önemli bir yardımcı olmasına karşın normal sağlıklı insanlarda tehlikeli olmaktadır. Sağlıklı bünyeler üzerinde glutenin faydalı olduğu gözlemlendiğinden dolayı Gluten içermeyen gevrek kullanımı olumsuz sonuç doğurmaktadır. Sağlıklı kişiler bu tarz ürünleri kullanması sonucunda;

 • Vücut dengesi bozularak bağışıklık sistemiz zayıflamaktadır.
 • Bünyenin ihtiyacı olan protein miktarı karşılanmamaktadır.
 • A vitamini, tiamini, magnezyum, kalsiyum ve dolat eksiklikleri ortaya çıkmaktadır.
 • Diyabet, obezite, kalp rahatsızlıkları, otizm semptomları, hastalıkları baş gösterir.
 • Bünyenin lif ve mineral eksikliğinden dolayı vücut direnci oldukça zayıflar.

Glutensiz gevrekler sağlıklı kişilerin kullanımına tam olarak uygun değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir