Glutensiz İkameler

Glutensiz İkameler

Glutensiz İkameler

Glutensiz İkameler

Glutensiz ikameler nelerdir  derseniz çölyak hastaları için hazırlanan tüm besinlere ek olacak yiyecekleri kapsar. Tam bir glutensiz yiyecek yerine geçmese de ikame olarak adlandırılıp ek besin olarak takviye görür. İkameler kendi içinde çeşitlenir. Bunlar besin olarak genel yemek menüsüne girmese de yardımcı olarak işlev görürler. İkame ürünlerine ek olarak şunlar sıralanabilir.

  • Glutensiz et aromalı proteini azaltılmış köfte,
  • Glutensiz hazır lahmacun karışımı proteini azaltılmış,
  • Glutensiz hazır sebzeli omletlik karışım,
  • Glutensiz proteini azaltılmış omletlik karışım,
  • Glutensiz tavuk aromalı köfte.

Bunlar çölyak hastaları için ara öğün olarak alınarak hazmedilir. Tam bir besin değeri olmasa da ek besin olarak işlev görürler.  Özellikle besleyicilik alanında ön plana çıkar bu alanda var olan yiyeceklerle ek olarak gösterilebilir. Onlar ise kahvaltı için ek besin değeri görür. Kahvaltıda kimi zaman sadece önler karışımı bile tüketilerek besin ihtiyacı karşılanmış olur. Glutensiz ikameler nelerdir  tam besin değeri girmese de doyurucu bir etkiye sahiplerdir. Glutensiz besinler kimi zaman yeterli gelmediği zaman onlara ek olarak ikame ürünleri tercih edilebilir. Bu alanda özellikle tahıl nişastalarına da yer verilebilir.

Glutensiz İkamelerin Kullanımının Önemi

Glutensiz ikame denilen ürünler kendi içinde tek başına doyurucu bir özelliğe sahip oldukları için sadece diğer besinler olmadan da tüketilebilir. Kimi zaman glutensiz ürün bulmakta zorlandığınız an yine ikame ürünlerinden yararlanabilirsiniz.  Bu alanda yediğiniz düşük proteinli yumurta bile doyurucu olabilmektedir. Bir ara öğün olarak düşün köfte tükettiğiniz zaman sizi uzun süre doyurucu yapabilir. Bu gibi ürünler besinsel açıdan oldukça zengin içeriğe de sahiptir. Düşük proteinli bir lahmacun ikamesi de ara öğün içinde tüketilerek doyurucu bir özelliğe sahip.  Çölyak hastaları için ikame ürünleri bu kapsamda oldukça önem taşır. Glutensiz ikameler nelerdir kendi içinde çeşitlere ayrılarak çölyak hastaları için doyurucu etkileri ile ön plana çıkarlar.  Bir çölyak hastası için ikameler her zaman ek bir ürün olma özelliğinin yanında doyurucu etkileri ile de vaz geçilmez bir besindir. Bu ürünlerin eksik edilmemesi bir çölyak hastası için oldukça önem taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir