Glutensiz Tozlar

Glutensiz Tozlar

Glutensiz Tozlar

Glutensiz Tozlar

Glutensiz tozlar, çöl yak hastalığı ile mücadele eden kişilerin normallerine göre tercih edebileceği ürünlerdir. İçerisinde gluten barındıran her türlü tozun sindirim sistemi içerisine girmesinin ardından, ince bağırsakta karşılaşacağı sorunlar neticesinde hazmedilmemektedir. Böylece çöl yak hastalığı ortaya çıkmaktadır. Öl yak hastalığını tedavisi için yapılması gereken ömür boyu gluten diyeti olduğundan dolayı kullanılan her türlü ürünün gluten miktarı ya yok edilmiş ya da doktorların kabul edeceği en düşük seviyelere çekilmiş olmalıdır. Aksi takdirde vücuda girecek gluten birikerek, ilerleyen zamanlarda kemik erimesinde, kansızlığa kadar birçok kalıcı hasarları ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca dikkat edilmemesi durumlarında sonuçlar telafisi mümkün olmayan seviyelere ulaşmakta, ölüm ile sonuçlanabilmektedir.

Glutensiz Tozlar Herkes Tarafından Kullanılabilir Mi?

Glutensiz tozlar genel olarak çöl yak hastalığı karşısında uygulanacak diyet ile kullanılmaktadır. bunun yanı sıra sağlıklı kişilerin damak zevkini alması için kısa süreliğine kullanılmasında sakınca bulunmamaktadır. Ancak sağlıklı kişilerin gluten içeren ürünleri tüketmesi vücutlarında sorun oluşturmamasının yanı sıra bazı zamanlarda faydalı bile olmaktadır. böyle durumlar sözkonusu olduğu zaman sağlıklı bireylerin glutensiz tozlar kullanması bu faydalardan mahrum bırakacağından dolayı bazı zararları da beraberinde getirecektir. Sağlıklı kişilerin gluten içeren ürünler kullanmaması halinde;

  • Bağışıklık sisteminde bozulmalar meydana gelerek hastalığa açık hale geleceklerdir.
  • Vücut için gerekli olan protein amino asitlerinin eksikliği sonucu ortaya yeni hastalıklar çıkacaktır.
  • Vitamini, A vitamini, magnezyum, kalsiyum ve folat eksiklikleri görülecek ve hastalıklara davetiye çıkaracaktır.
  • Glutensiz tozlar kullanımı ile kalp sıkışmasında, çarpıntıya kadar birçok kalp rahatsızlığını beraberinde getirecektir.
  • Sürekli yeme hissi uyanacağında dolayı aşırı şekilde kilo almalar görülecek ve obezite sorunu ile karşılaşmasına neden olacaktır.
  • Gluten yetersizliğinde kaynaklanan diyabet hastalığı ortaya çıkacaktır.
  • Mineral ve lif açısında bünye güçsüz duruma düşecek, dirençsiz hale gelecektir.

Çöl yak hastalığının tedavi aşamasında glutensiz tozların kullanılması, sağlıklı kişilerdeki etkilerin tam zıttı yönünde bir durum çıkaracaktır. Hastalığın tedavisini kolaylaştırıcı etkiler ortaya çıkaracak ve ileri ki zamanlarda oluşabilecek hastalıkları daha oluşmadan başından engelleyecektir. Ayrıca çöl yak hastaları, bu ürünleri doktorlarının önerdiği ve izin verdiği ölçüde kullanması şartı aranmaktadır. Aksi takdirde hiç kullanılmaması gibi fazla glutensiz ürün kullanımı da sorunlara neden olacaktır.

 

Glutensiz Tozlara Nerelerde Ulaşılır? Nasıl Kullanılır?

Çöl yak hastalığının bilinmediği ve yaygın olmadığı zamanlarda glutensiz her üründe olduğu gibi glutensiz tozlar da ulaşılması zor ürünler içerisinde idi. Geçen zaman içinde hastalığın görülme riskinin yükselmesi ve karşılaşılan vakaların artış göstermesi sonucunda ürünlerin kullanımı gibi ulaşım ağıda gelişmiştir. Duyarlı satış yapan marketlerin çöl yak hastalı için özel olarak hazırladığı glutensiz ürünler reyonunda bu ürünlere ulaşmak çok kolaydır.

Hastaların alışverişini rahat bir şekilde yapmak için sadece glutensiz ürün satan mağazalar tarafından glutensiz tozlar satışa sunulmuştur. Ayrıca gelişen teknolojinin ürünü olan sanal alışveriş ortamı, glutensiz ürünlere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşım imkanı sunmaktadır. Damak zevklerine uygun olarak hazırlanmış içerikleri ve çeşitlilikleri ile satışa sunulmuştur.

Hızlı bir şekilde edinilen tozların kullanımı dikkat gerektirmektedir. Azının zarar olması gibi fazla kullanılması da aynı etkiyi göstermektedir. Bu nedene tozların kullanımı için, miktarını ve zaman belirlemesi konusunda doktor tavsiyesi alınmalıdır. Ayrıca ambalajlarının üzerinde yer alan kullanım talimatları doğrultusunda hazırlanarak tüketilmeye hazır hale getirir. Paket üzerinde belirtilmiş olan üretim ve tüketim yılları incelenerek bu süre içerisinde tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Glutensiz tozlar bilinçsiz bir şekilde kullanılması halinde başka hastalıkların habercisi olmaktadır. Ayrıca çöl yak hastalığının tedavi sürecini etkileyerek, süreç içinde farklı nedenlere bağlı olarak uzamalar meydana getirmektedir.

Glutensiz Tozlar Ne Zaman Kullanılır?

Hastalığın tanısının konulmasının ardından doktorların kontrolü dahilinde kullanılmaya başlanan tozlar, belirli aralıklar içinde ömür boyu sürecek diyet kapsamında devamlı kullanılabilir. Tozların kullanımı ile ilgili bütün kararlar doktorlar tarafından verilmektedir. Gerekli görülen durumlarda glutensiz tozlar kullanılması doktorlar tarafından kısıtlanabilir ya da tamamen engellenebilmektedir.

Tozlar için gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra güven veren bir yerden temin edilmesi ile kullanılmaya başlanır. Tedavi sürecine büyük katkı sağlayarak, hastalığın ilerlemesinin önüne geçerek yeni hastalıklar oluşmasının engellenmesine yardım etmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir