Glutensiz Unlar

Glutensiz Unlar

Glutensiz Unlar

Glutensiz Unlar

Glutensiz unlar, gluten buğday, arma, çavdar ve yulaf gibi günlük hayatta sıklıkla tercih ettiğimiz tahılların içinde bulunan bir aminoasittir. Bu aminoasitler özellikle hamurun kabarmasına ve şekil vermeye yardım olur. Aynı zamanda tahıl ürünlerinin kalitesini arttırır. İşimizi kolaylaştıran ve oldukça faydalı diyebileceğimiz bu aminoasitlere karşı birçok kişinin duyarlılığının olduğu bilinmektedir.

 

Bu duyarlılık adını sıklıkla duyduğumuz ama içeriğinin ve ayrıntılarının ne olduğunu tam olarak bilmediğimiz çölyak hastalığı, PKU ve gluten hassasiyeti yani alerjisidir. Özellikle gluten alerjisi olan kişilerde ve çölyak rahatsızlığı olanlarda glütensiz ürünler kullanmak da fayda vardır. Son yıllarda, Glutensiz yiyecekler, Glutensiz beslenme, Glutensiz yaşam konuları oldukça popülerleşmekle birlikte sıklıkla araştırılan bir alan olmaya başladı.

 

Glutensiz unlar olarak en başta esmer pirinç ya da normal pirinç kullanabilirsiniz. Pirinç unlu tarifler glutensiz malzemeler ile birleşerek harika tatlar ortaya çıkabilir. Pirinç haricinde buğday, çavdar ekmeği yerine mısır unundan yapılan ekmekler tercih edilebilir. Bunların dışında kinoa glutensin bir ürün olarak tercih ediliyor fakat kinoa’nın bir tahıl türü olmadığını belirtmek isteriz. Bunların dışında sorgun ve yurt dışından gelen teff örnek verilebilir. Ayrıca kuru baklagiller ve kuru baklagiller kullanılarak yapılan ürünler tercih edilebilir. Glutensiz ürünler içerinde genel olarak bu tahıllar yer almaktadır.

Glutensiz Unları Kullanmak

Glutensiz unlar kullanmak, birçok kişi tarafından tercih haline getirilmiş olsa bile toplumda yaşayan bireylerin %5 %7 gibi çoğunluğun da gluten alerjisi bulunmaktadır. Gluten alerjisi yapan gıdalar bilindiği üzere tahıllar içerisinde bulunan aminoasitler yani aminoasit denilen protein gruplarıdır. Bu nedenle bazı tahıl grubu gluten alerjisi olan kişiler için hassasiyet içermektedir. Özelikle çok sevilen makarna, pilav, pizza, bisküvi ve daha pek çok yiyecek türünde glutenlerin varlığı kesindir. Bu yiyecekler ile beslenmeyi seven gluten alerjisi olan kişiler aynı yiyecekleri aminoasit içermeyen unlardan yapılan ürünler kullanarak tüketebilir. Örneğin pizza hamurunda kuru bakliyat unları, mısır unu, pirinç unu karışımları kullanılabilir.

 

Daha önceleri sadece çölyak hastalığı adı altında tek bir hastalık olarak bilinen gluten hassasiyeti çölyak hastalığından daha sık rastlanan bir sorundur. Hassasiyet olarak aynı özellikte olsa da belirti ve bazı ayrıntılardan dolayı farklılıklar göstermektedir. Bu sorunlar bazı kişilerde hafif belirtiler göstererek ilerlerken bazı kişilerde de kendisini çok ciddi uyarılarla belli etmektedir. Karın ağrısı ishal ve şişkinlik haricinde eklem ağrıları kas ağrıları, kafa karışıklıkları, migren gibi sancılı baş ağrıları, unutkanlık ve hatta nörolojik problemlere bile gluten hassasiyetinin belirtileri arasında yer almaktadır.

 

Bu nedenle gluten hassasiyeti önemli bir konudur ve tüm ayrıntılarına dikkat edilerek glutensiz unlar kullanmak gerekir. Ayrıca çölyak hastalığı test edilirken %100 kesin var ya da yok denilebilirken, gluten hassasiyeti daha zor tespit edilmektedir. Çoğu zaman nörolojik, psikolojik ve alerjik olarak bilinen ve farklı alanlarda çözümü aranan sorunlar aslında gluten alerjisi olabilir. Eğer gluten alerjiniz olduğunun varlığından eminseniz kesinlikle glutensiz unlar kullanmanız gerekmektedir.

Glutensiz Alerjisiyle Yaşamak

Glutensiz unlar diğerlerinin aksine protein barındırmayan unlardır. İçerisinde gluten bulunan unlar çoğu kişilerin hayatında sorunsuzca kullanılırken, gluten problemi olan kişilerin vücudunda sindirilemez ve reaksiyona neden olmaktadır. Gluten alerjisinin olduğunun varlığından emin olunduktan sonra glutensiz yaşamaya alışmak başlarda zor olsa da kişinin bu duruma kısa sürede alışması ve dikkat ederek yaşamını devam ettirmesi gerekir.

 

Glutensiz Unlar ile Beslenmek

Gluten alerjisi olan kişiler eskiye oranla günümüzde bu sorunla daha iyi mücadele etmektedir. Özellikle bu konunun giderek hassaslaşması, ciddi anlamda dikkatli ve duyarlı çalışmalar üzerinde yoğunlaşmamızı sağladı.  Glutensiz ürünlere rahatlıkla bazı marketlerin glutensiz bölümünden ulaşabilirsiniz. Ayrıca tamamen baklagillerden yapılan unlarla hazırlanan atıştırmalıklar ve ürünler, gluten alerjisi olmayan kişiler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

 

Genetiği ile oynanmış buğday, arpa ve daha birçok tahıldan yapılan ürünleri tüketmek gluten alerjisi olmayan kişiler tarafından da artık tüketilmek istenmemektedir. Bu konuda giderek hassaslaşan toplumun belli bir kesimi tercihlerini ürünlerimizden yana kullanmaktadır. Çeşitlerde ve ürünlerde çok lezzetli atıştırmalıkları ve takviyeleri sizlere sunarak sağlıklı bir şekilde yaşamanıza yardımcı olmaktadır. Organik ve kaliteli ürünlerimizi incelemek için sitemizi ayrıntılı olarak incelemenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir