Pku Belirtileri Nelerdir?

Pku Belirtileri Nelerdir?

Pku Belirtileri Nelerdir?

Pku Belirtileri Nelerdir?

Pku belirtileri nelerdir? Sorusu hastalığa yakalanma durumunda erken teşhisin yolunu açmaktadır. Pku hastalığı fenilalanin amino asidini parçalamak için enzimi üreten genlerde sorunlar yaşanması durumunda görevini yerine getirememesidir. Enzimlerin görevinde başarısız olması sonucunda kandaki fenilalanin amino asidi yükselişe geçmektedir. İlerleyen zamanlarda beyne etki ederek tedavisi olmayan kalıcı hasarlara neden olmaktadır.

Pku Hastalığının Dışardan Gözlemlenerek Teşhis Konulması

Pku belirtileri nelerdir? Sonucunda tanının konulmasını sağlamak için iyi bir gözlem yapılması gerekmektedir. Günler içerisindeki değişimler hastalığın öngörülmesini artırmaktadır. Hastalığın tedavisine erkenden başlamak için ve başarılı sonuçlar elde etmek için dikkat edilmesi gereken belirtirler şu şekildedir;

  • Nöbet geçirmeler ve nörolojik sorunlar,
  • Ciltte kızarıklıklar, döküntüler ve egzama rahatsızlığı,
  • Ten renginin açık renkte olması,
  • Gözlerin aşırı derecede mavi oluşu,
  • Nefes verişlerinde, derilerin üzerinde ve idrarlarda küf kokusu yayılması,
  • Baş kısmının olması gerekenden anormal derece küçük olması,
  • Aşırı hareketlilik, hiperaktivite rahatsızlığı,
  • Çocukların gelişmesinin geç ilerlemesi,
  • Sinir, stres vb. psikolojik sorunların yaşanması,

Pku belirtileri nelerdir? İle ilgili olarak gözlemlenmektedir. Bu belirtiler kişilerin bünyesinin durumuna göre hafif veya şiddetli şekilde gözlenebilir. Anne ve babadan gen yolu ile bulaşan hastalık olan pku için, anne veya babadan olduğu bilinmesi halinde belirtiler beklenmeden tahliller ve testler yolu ile tanı konulmaktadır.

Pku Hastalığının Tedavisi

Pku belirtileri nelerdir? Sorusu aydınlığa kavuştuktan sonra bu hastalığın ilerlemesini durdurmak, başka hastalıklara neden olmasını önlemek için tedavi sürecine hemen geçilmelidir. Doktorların kontrolü altında uygun göreceği tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Tedavinin ana kolu içerisinde fenilalanin içeren besinlerin tüketimi ortadan kaldıracak olan diyet uygulamasıdır. Protein açsında zengin besinlerden uzak durulmalıdır.

Pku belirtileri nelerdir? Konusu ile alakalı olarak bebeklerde gözlemlenince uygulana yöntem ise bebeklerin anne sütü ile beslenmesidir. Bebeklerin mama tüketme zamanı geldiğinde ise genel olarak lofenalac olarak bilinen özel bir mama tüketmesi gerekmektedir. Proteini düşürülmüş veya az proteinli yiyeceklerin kullanılması gerekmektedir. Pku hastalığı alınacak ve uygulanacak tedbir ve tedaviler ile ilerlemesi engellenerek, son bulacaktır. Geç kalınmış bir tedavi asla olumlu cevap vermeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir