PKU Nedir?

PKU Nedir?

PKU Nedir?

PKU Nedir?

Pku nedir? Sorusu hastalığın teşhisinin konulmasında önemli rol oynamaktadır. Pku anne ve babadan genler yolu ile geçmiş olan, kanda fenilalanin seviyesini artıran kalıtsal bir amino asit metabolizma bozukluğu hastalığıdır. Belirtileri baş gösterdikten sonra hemen önlem alınarak tedavi sürecine girmesi gereken hastalık olan pku geç kalınması durumunda tedavi edilemeyen hastalıklara neden olmaktadır.

Hastalığa Teşhis Konmasını Sağlayan Belirtiler

Pku nedir? Sorusu ile birlikte hastalığın gözle görülebilir belirtileri nelerdir? sorusunun cevaplanması hastalığın ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. bu nedenler şu belirtileri gösteren kişilerin acil şekilde doktor kontrolüne girmesi gerekmektedir;

  • Fenilalanin seviyesindeki artışlardan kaynaklı olarak nefeslerde ve idrarlarda ortaya çıkan küf kokuları,
  • Nöbet geçirmeye neden olan nörolojik sorunlar,
  • Egzama ve cilt hastalıklarının devamında gelen deri dökülmeleri,
  • Baş kısmının olması gerekenden oldukça küçük olması,
  • Hareketli davranışlar ve hiperaktivite sorunu,
  • Bedeni ve zihinsel gelişmede geri kalınması rahatsızlığı,
  • Sosyal ve duygusal bozulmalardan kaynaklanan psikolojik bunalım gösterilmesidir.

Bu belirtiler pku nedir? Sorusuna açıklık getirmektedir. Belirtileri gösteren kişilerin aman kaybetmeden tedavi sürecine girmeleri gerekmektedir. Geç kalınan tedavi sonuç vermeyeceği gibi, daha büyük hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Pku Hastalığının Tedavisi

Pku nedir? Sorusuna alınacak cevaplar ışığında hastalığın tedavi süreci ön plana çıkmaktadır. Her türlü hastalıkta olduğu gibi bu rahatsızlıkta da erken tanı konulmasının önemi çok büyüktür. İlk olarak tedaviler için vücuda giren fenilalanin miktarı azaltılmasına yönelik gıda kullanımı ile kan değerleri belirli sınırlar içerisinde tutulmaktadır. Diyet tedavisi sonrasında ilaç özelliği bulunan mamalar kullanılması ile hastalık yaklaşık 8 ile 10 yıl arasında sonuç göstermeye başlayacaktır.

Pku nedir? İle ilgili olarak şüphelenilen herhangi bir durum olması halinde ilk yapılması gereken doktorlara başvurarak gerekli test ve tahlillerin yaptırılması ve doktorun kontrolünde tedavi sürecinin geçirilmesidir. Doktorların önerdiği gıda tüketimi ve uyulmasını istediği diyet programı uygulanmalıdır. Eğer her şey normalmiş gibi davranılması durumunda hastalık büyük boyutlara gelmektedir.  Pku hastalığı sabır ve özverili bir sürecin ardından bir daha yaşanmamak üzere yok edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir