Pku Teşhisi Nasıl Konur?

Pku Teşhisi Nasıl Konur?

Pku Teşhisi Nasıl Konur?

Pku Teşhisi Nasıl Konur?

Pku teşhisi nasıl konur? Sorusu hastalığın erkenden öğrenilerek önlemlerin zamanında alınmasını sağlamaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi pku hastalığında da erken teşhisin önemi tedavinin olumlu sonuçlanması açısında önemlidir. Pku hastalığı anne ya da babadan gen yolu ile çocuklara geçmektedir. Zamanında tedaviye başlanılmaması ileriki zamanlarda beyin fonksiyonları başta olmak üzere birçok hastalığa neden olmaktadır.

Pku Hastalığının Teşhisinin Konulması

Pku teşhisi nasıl konur? İle ilgili olarak ilk yapılması gereken belirtilerin gözlemlenmesidir. Hastalığın göstergelerinden biri ya da birkaçını gösteren kişilerin, doktor kontrolü altında gerekli test ve tahliller yapılması ile tanı konulmaktadır. Bu nedenle hastalığın ortaya çıkmasındaki belirtiler dikkatlice gözlemlenmelidir.

Bebeklerde veya doğmamış çocuklarda pku teşhisi nasıl konur? İle ilgili olarak, anne veya babanın genetik bilgileri kılavuzluk yapmaktadır. Eğer ebeveynlerden birinde hastalık belirtisi var ise bebek anne karnında iken gerekli tarama testleri uygulanır. Bu testlerden alınan sonuçlara göre tanı konulmaktadır. Yeni doğmuş bebeklerde ise ilk 1 ya da 2 gün içerisinde topuktan kan alma yolu ile kan tahlili yapılmaktadır. Çıkan sonucun pozitif olması durumunda bebekten ikince kez kan alınır ve gerekli testlerin sonucunda teşhis konularak tedavi süreci başlamaktadır.

Pku Hastalığının Nedenler Nelerdir?

Pku teşhisi nasıl konur? İli ilgili olarak bilinmesi gereken bir diğer huşu ise hastalığa nelerin neden olduğu konusudur. Gen yolu hastalığı olduğu için nedenlerin en büyüğü anne ve babanın taşıdığı genlerdir. Bu genler yeni doğacak çocuklarda bozuk gen yapısına neden olmakta ve hastalığı başlatmaktadır. Akraba evliliklerinde doğan çocuklarda sıkılık ile görünmektedir.

Ayrıca hastalığa, süt, peynir, makarna, et gibi protein miktarı yüksek gıdaların tüketilmesi sonucunda vücutta fenilalanin birikmesi yaşanmaktadır. Vücut bu yüksek miktarlar ile baş edemez duruma geldikten sonra fenilalanin denilen amino asitler vücuda zarar vermesi ile ortaya çıkmaktadır. Nedenleri anlaşılan pku teşhisi nasıl konur? Konusunda yapılması gereken en önemli nokta hastalığın ilerlemesini engellemek ve hastalıktan kurtulmak için hızlı bir tedavi sürecine girilmesidir. Erken tanı ile birçok belirti varlığını göstermeden tedavi edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir